Izbeljivanje zuba

Profesionalno Izbeljivanje Zuba

Želite osvežiti svoj osmeh i postići svetlije, blistavije zube, a  ne želite da radite keramičke fasete ili krunice? Ukoliko imate lepe I zdrave zube a smeta Vam samo njihova boja – izbeljivanje zuba u stomatološkoj ordinaciji može biti pravo rešenje za Vas. U našoj ordinaciji, pružamo profesionalno izbeljivanje zuba koje je sigurno, efikasno i prilagođeno vašim potrebama.

Postoje dve vrste izbeljivanja – ordinacijska I kućna metoda.  U čemu je razlika?

Proces Ordinacijskog Izbeljivanja Zuba: Korak po Korak

1.     Pregled i Procena: stomatolog će započeti postupak izbeljivanja zuba pažljivim pregledom usne duplje. Ovo uključuje procenu Vaših zuba, desni i opšte oralno stanje kako bi se osiguralo da ste kandidat za izbeljivanje. Ukoliko imate karijes, neadekvatne plombe ili upaljene desni, najpre je neophodno sanirati ove probleme pa tek onda početi sa izbeljivanjem. Izbeljivati se mogu I smeju samo zdravi zubi.

2.     Priprema Zuba: Pre nego što započne proces izbeljivanja, stomatolog će ukloniti kamenac I ispolirati zube a zatim zaštititi desni i meka tkiva kako bi se minimizirala mogućnost iritacije ili oštećenja tokom postupka.

3.     Aplikacija Gela: Nakon pripreme, stomatolog će naneti gel na površinu zuba. Ovaj gel sadrži aktivne sastojke koji prodiru u zubnu gleđ i uklanjaju mrlje i diskoloracije. Gel stoji na zubima 20 min a onda se ponavlja proces. (ukupno 3 puta po 20 minuta).

4.     Praćenje: Tokom celog postupka, stomatolog će pažljivo pratiti proces izbeljivanja i reagovati na bilo kakve neželjene efekte ili nelagodnosti. Ovo osigurava siguran i efikasan tretman.

5.     Višestruke Sesije: Za postizanje optimalnih rezultata, možda će biti potrebno više sesija izbeljivanja, posebno ako su zubi jako obojeni ili diskoorlisani.

6.     Postproceduralna Negа: Nakon završetka izbeljivanja, stomatolog će vam pružiti uputstva za postproceduralnu negu, uključujući preporuke za ishranu i higijenu kako biste održali svetle i blistave rezultate.

 

Proces Kućnog Izbeljivanja Zuba: Korak po Korak

Za kućnu metodu izbeljivanja zuba neophodne su folije koje služe kao nosači gela za izbeljivanje. One omogućavaju da gel deluje isključivo na površine koje želimo da izbelimo, istovremeno sprečavajući da se gel razliva po ustima. Folije se prave prema otiscima Vaših zuba. Procedura je jednostavna i traje svega nekoliko minuta.

 

Računajte da ćete se zadržati u ordinaciji oko pola sata. Za to vreme, osim uzimanja otisaka, neophodno je uraditi edukaciju  za pravilno korišćenje folija i gelova. 

Edukacija o kućnom izbeljivanju je najznačajniji faktor uspeha izbeljivanja. Pravilno stavljanje gela u folije, higijena folija, čuvanje gelova, pravilno pranje zuba, koju hranu treba izbegavati i kako se izboriti sa potencijalnom osetljivošću zuba, kao i sve ostale trikove saznaćete tokom ove edukacije.

Nakon 2 sata od uzimanja otiska, možete preuzeti paket, te izbeljivanje započeti već iste večeri. Zube izbeljujete noću, dok spavate. Svako jutro zubi su za nijansu belji od prethodnog dana. Prve rezultate primetićete već nakon trećeg dana.

 

Što se tiče broja gelova koji su potrebni za blistav osmeh, on je individualan i zavisi od mnogo faktora. START paket uključuje izradu folija I 3 gela koncentracije izabrane od strane stomatologa. Ukoliko su Vam zubi svetliji ili tamniji od uobičajenog, broj gelova se koriguje. Jedan gel traje prosečno 7-8 dana. Kada potrošite gelove, ukoliko niste sasvim zadovoljni bojom, uvek možete dodati još jedan gel, iste ili različite koncentracije.

 

Zašto uvek preporučujem kućno izbeljivanje zuba?

Svi moji pacijenti znaju da sam velika pristalica kućnog izbeljivanja zuba, te ordinacijsko beljenje preporučujem samo u posebnim okolnostima. Zašto? Prednosti je mnogo, a mana samo jedna. Pa da razjasnimo…

Koje su prednosti kućnog izbeljivanja zuba?

1.     Komfor – zube izbeljujete dok spavate, za razliku od ordinacijskog beljenja gde ćete usta držati otvorenim više od sat vremena

2.     Bezbednost – koncentracije kiseline u gelu su dosta niže u odnosu na ordinacijske gelove, što smanjuje rizik za pojavu osetljivosti zuba i opekotine desni

3.     Ekonomičnost – jednom izrađene folije možete koristiti dugi niz godina. Dakle, po potrebi kupujete samo gel (prosečno 1 na godinu dana)dok kod ordinacijske metode punu cenu plaćate svaki put, bez izuzetka.

4.     Konstantnost – zubi su uvek beli, nema oscilacija u boji, dok kod ordinacijskog to nije slučaj. Čim primetite da su zubi potamneli, stavite gel na samo jedno veče i dobićete instant blistav osmeh!

5.     Za razliku od ordinacijskog izbeljivanja, gde je nepredvidivo za koliko nijansi ćete izbeleti zubi, kod kućnog izbeljivanja sami birate boju do koje želite da ih izbelite. Ukoliko niste zadovoljni trenutnom bojom, uvek možete iskoristiti gel više za još bolje rezultate.

Mane

Jedna jedina – izbeljivanje duže traje (prosečno 3 nedelje)

Zaključak

Važno je da se izbeljivanje zuba sprovodi pod nadzorom stomatologa kako bi se minimizirao rizik od nuspojava i osigurali optimalni rezultati. Pre početka bilo kakvog tretmana izbeljivanja, preporučuje se sanacija zuba I oboljenja desni, a uklanjanje kamenca I poliranje zuba je obavezan korak pred izbeljivanje.

Uz pravilnu primenu i nadzor, izbeljivanje zuba je siguran i efikasan način za postizanje svetlijeg osmeha i poboljšanje estetike zuba.

Izbeljivanje Avitalnog Zuba: Šta kada zub kojem je izvađen živac potamneo?

Izbeljivanje avitalnog zuba je posebna stomatološka procedura koja se primenjuje kada je zub postao tamniji ili promenio boju usled traume, nekroze pulpe (mrtvog živca) ili drugih uzroka. Ovaj postupak omogućava pacijentima da povrate prirodni sjaj svog osmeha i osećaju se sigurnije u izgledu njihovih zuba. Za razliku od vitalnih zuba koje izbeljujemo sa spoljašnje strane, ovi zubi se moraju izbeljivati iznutra.

Izbeljivanje Avitalnog Zuba: Proces izbeljivanja avitalnog zuba uključuje sledeće korake:

1.     Priprema Zuba: Stomatolog će pažljivo ukloniti plombu koja već postoji na zubu

2.     Apliciranje Izbeljivačkog Gela: u zub se postavlja gel visoke koncentracije koji stoji u zubu par dana

3.     Zatvaranje Zuba: Preko gela postavlja se vatica I privremena plomba koju ćete imati sve dok ne postignete zadovoljavajuću boju zuba.

4.     Ponavljanje postupka: zamenu gela obično je potrebno ponoviti 2-4x. svaki put procedura je ista.

5.     Završna Plomba: Nakon što se postignu željeni rezultati, zub se zatvara belom (kompozitnom) plombom u boji zuba koja je postignuta.

 

 

Ukoliko imate dodatnih pitanja ili nedoumica o izbeljivanju, obratite nam se kako biste saznali više o tome kako izbeljivanje zuba može poboljšati izgled osmeha.