Karijes: Šta treba da znate?

Karijes je jedan od najčešćih oralnih problema sa kojima se ljudi suočavaju. Nastaje kao rezultat razgradnje tvrdih tkiva zuba zbog dejstva kiseline koju proizvode bakterije koje se nalaze u plaku. Ako se ne leči na vreme, karijes može dovesti do ozbiljnih problema, uključujući infekcije, gubitak zuba i oštećenje okolnih tkiva.

Karijes može imati različite simptome, a neki od njih mogu biti:

1.     Bol ili Osetljivost: Karijes može uzrokovati kratak bol ili osetljivost u zubu, naročito kada dolazi u kontakt sa toplim, hladnim, slatkim ili kiselim namirnicama i tečnostima.

2.     Vidljivi Znaci na Zubima: Na površini zuba može se primetiti bela, smeđa ili crna mrlja koja ukazuje na prisustvo karijesa. Ove mrlje mogu biti male i teško ih je primetiti golim okom, a kasnije mogu postati veće i jasnije vidljive.

3.     Bol Prilikom Žvakanja: Ako karijes dosegne dublje slojeve zuba ili ako se razvije infekcija oko zuba, može se javiti bol prilikom žvakanja hrane.

4.     Osećaj Lošeg Ukusa ili Mirisa: Karijes može dovesti do lošeg daha ili lošeg ukusa u ustima, naročito ako se infekcija širi u okolna tkiva.

5.     Promene u Boji Desni: U nekim slučajevima, karijes može uzrokovati promene u boji desni, poput crvenila ili otoka, što ukazuje na prisustvo infekcije.

6.     Pucanje ili Lomljenje Zuba: Ako karijes uznapreduje i zahvati dublje slojeve zuba, može dovesti do slabljenja zuba i povećati rizik od pucanja ili lomljenja.

Popravka Zuba: Kako Se Obavlja?

Kada se otkrije karijes, važno je da se odmah započne sa njegovim lečenjem kako bi se sprečilo dalje širenje i oštećenje zuba.

1.     Uklanjanje Obolelog Tkiva: Stomatolog najpre uklanja oboleli deo zuba koristeći specijalne alate poput turbine koju pacijenti nazivaju bušilica. Iako proizvodi ružan zvuk, ova procedura je potpuno bezbolna jer se podrazumeva korišćenje lokalne anestezije. Ukoliko ne želite da slušate zujanje turbine, slobodno možete staviti slušalice I slušati svoju omiljenu muziku.

2.     Priprema Za Punjenje: Nakon uklanjanja obolelog tkiva, zub se priprema za punjenje. To može uključivati oblikovanje šupljine u zubu kako bi se omogućilo postavljanje punjenja, kao I postavljanje matrice između zuba ukoliko je karijes zašao I između 2 zuba. Matricom istovremeno štitimo susedni zub I oblikujemo pravilan kontakt između ova 2 zuba kako kasnije hrana ne bi zapadala u ovaj prostor.

3.     Postavljanje Plombe: Nakon pripreme, stomatolog postavlja punjenje u šupljinu kako bi se zatvorio prostor koji je prethodno bio zahvaćen karijesom.

4.     Završni Rad: Na kraju, zub se detaljno polira kako bi se osiguralo da punjenje pravilno naleže na površinu zuba i da se spreči nakupljanje plaka i naslaga.

 

Šta su to keramičke plombe?

Ukoliko je karijes zahvatio veliku površinu zuba, bela plomba nije trajno rešenje jer će pod pritiskom sila žvakanja pući. U tom slučaju preporučujemo keramičke plombe, a ovo su njene prednosti:

1.     Estetika: Keramičke plombe su izuzetno estetski prihvatljive jer se njihova boja savršeno uklapa sa bojom preostalog dela zuba.

2.     Izdržljivost: Keramičke plombe su izuzetno izdržljive i otporne na habanje, što znači da mogu trajati decenijama.

3.     Biokompatibilnost: Keramički materijali su biokompatibilni, što znači da su sigurni za upotrebu u ustima i ne izazivaju alergijske reakcije ili iritacije tkiva

 

Postupak Postavljanja Keramičke Plombe:

1.     Priprema Zuba: Stomatolog najpre priprema zub tako što uklanja obolelo tkivo ili prethodnu plombu, ako je potrebno. Zatim se zub temeljno čisti i suši.

2.     Uzimanje Otiska: Nakon pripreme, stomatolog uzima otisak zuba kako bi laboratorija mogla izraditi keramičku plombu po meri.

3.     Privremena Plomba: Dok čekate keramičku plombu, u zubnoj šupljini nosite privremenu plombu.

4.     Cementiranje Trajne Plombe: Kada laboratorija izradi trajnu keramičku plombu, stomatolog je postavlja na zub, prilagođavajući je obliku i veličini zuba. Nakon toga se plomba čvrsto vezuje za zub pomoću specijalnog cementa kako bi se osiguralo savršeno prianjanje.

Nega Keramičkih Plombi:

Keramičke plombe zahtevaju istu redovnu oralnu higijenu kao i prirodni zubi. To uključuje redovno četkanje zuba, korišćenje zubnog konca i redovne posete stomatologu radi profesionalnog čišćenja i pregleda.

Lečenje Zuba i Vađenje Živca: Kada Je Potrebno?                                 

Lečenje zuba se obično preduzima kada je karijes već prodreo duboko u zub i došlo je do infekcije pulpe. U ovim slučajevima, stomatolog može preporučiti lečenje korena kanala, poznato i kao endodontski tretman ili vađenje živca.

Endodontski Tretman:

Endodontsko lečenje zuba je stomatološki postupak koji se koristi za lečenje infekcija i oštećenja unutrašnjosti zuba, poznate kao pulpa. Pulpa je meko unutrašnje tkivo zuba koje sadrži krvne sudove, nerve i vezivno tkivo. Infekcija pulpe može biti uzrokovana dubokim karijesom, traumom, ili drugim faktorima, što može dovesti do bola, otoka, ili čak gubitka zuba ako se ne leči na vreme.

Kada je Potrebno Endodontsko Lečenje?

Endodontsko lečenje zuba je potrebno kada se infekcija pulpe razvije do tačke kada je zub postao bolan, ali ne boli više samo na provokaciju (npr na slatko I hladno) nego I spontalno, pulsira, kljuca, ili je bolan na zagrižaj. Ovaj bol takođe može da zrači na susedne zube ali I na suprotnu vilicu, ka uhu ili oku. Jedan od pokazatelja da je došlo do širenja infekcije je i kada se pojavi otok oko zuba, ali I fistula (liči na bubuljicu) iz koje se drenira gnoj. Takođe, endodontsko lečenje može biti neophodno i kada postoji vidljivo oštećenje ili trauma koja je dovela do propadanja pulpe.

Postupak Endodontskog Lečenja:

1.     Anestezija: Pre početka tretmana, primenjuje se lokalna anestezija kako bi se osiguralo da pacijent ne oseća ništa tokom postupka.

2.     Otvaranje Kanala: Stomatolog pristupa unutrašnjosti zuba otvaranjem koronarnog dela zuba kako bi došao do pulpe. Ovo se obično radi bušenjem kroz tvrdi spoljašnji sloj zuba.

3.     Uklanjanje Obolele Pulpe: Nakon pristupa unutrašnjosti zuba, stomatolog pažljivo uklanja obolelu ili inficiranu pulpu iz kanala koristeći posebne alate. Nekada je ovaj process trajao značajno duže, ali sada postoje mašine koje pomažu da se ceo process završi za kratko vreme, I mnogo je ugodniji kako pacijentu tako I stomatologu. Kanali se zatim temeljno čiste i dezinfikuju.

4.     Oblikovanje Kanala: Nakon uklanjanja pulpe, kanali se oblikuju kako bi se pripremili za punjenje. Ovo uključuje uklanjanje neravnina i proširenje kanala.

5.     Punjenje Kanala: Kada su kanali oblikovani, oni se pune specijalnim materijalom koji sprečava ponovnu infekciju i omogućava zubu da zadrži svoju strukturu. Ovo punjenje se obično sastoji od gutaperke, gume koja se koristi za punjenje kanala.

6.     Zatvaranje Zubne Krune: Nakon punjenja kanala, koronarni deo zuba se obično zatvara plombom ili restauracijom kako bi se zatvorio pristup kanalima i zaštitila unutrašnjost zuba od dalje infekcije. U većini slučajeva zub je potrebno ojačati metalnim ili fiberglas kočićema,a u nekim slučajevima I nadograditi. Nakon toga sledi plomba ( bela kompozitna ili keramička) ili keramička krunica ukoliko je došlo do ozbiljnog gubitka zubne supstance.

Zaključak:

Karijes je ozbiljan oralni problem koji zahteva odgovarajuće lečenje kako bi se sprečile komplikacije i očuvalo zdravlje zuba. Redovne posete stomatologu, održavanje dobre oralne higijene i pravovremeno lečenje karijesa ključni su za održavanje zdravog osmeha i celokupnog oralnog zdravlja. Ako primetite bilo kakve simptome karijesa ili imate bol u zubu, odmah se obratite stomatologu radi procene i lečenja.